شهید آیت الله دکتر بهشتی قبل از انقلاب و از ابتدای تاسیس مدرسه علمیه حقانی از اعضای هیئت مدیره مدرسه بودند. ایشان برنامه ای 18 ساله تا صاحب نظری و اجتهاد را تدوین کرده بودند.

این برنامه را در سه بخش اساسی ذیل تنظیم شده بود :

  1. سه سال مقدّماتی : صرف و نحو و منطق و بیان تا لمعه.
  2. 5 سال مرتبه سطح مربوط به لمعه و مکاسب و کفایه.
  3. 6 سال تا هشت سال نیز یک دورۀ درس خارج تا سطح عالی تا 16 سال.

و بعد از این دوره هریک از طلّاب وارد در این برنامه یک پایان نامه با انتخاب موضوع مورد بررسی شده در حوزه و جامعه اسلامی، تدوین و طلّاب آن پژوهش و تحقیق و پایان نامه را آماده و در جلسۀ رسمی حوزه تحت نظر علماء و دانشمندان برجسته و نخبه از آن دفاع کرده و بعد از تصویب، اجازه صاحب نظری و اجتهاد از حوزه علمیه قم به او داده میشود.

و بعد از اجتهاد و صاحب نظری دو سال نیز دوره تخصّصی را در مورد علوم مختلف حوزوی از قبیل فقاهت و فلسفه و منطق و کلام و تبلیغ و .... را می گذرانند. این طلبه بعد از 18 سال تحصیل در حوزه، کاملا صاحب نظر بوده و در هر رشتۀ فقهی و غیر آن تخصّص داشته، وجود او برای اسلام و شیعه و حوزه علمیّه و دانشگاهها و امور قضائی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

 

و اما روز هفتم تیرماه 1360

جلسه با قرائت قرآن فضایی ملکوتی به خود گرفت. پس از تلاوت قرآن کریم با سخنرانی قافله سالار شهیدان شهدای هفتم تیر شروع شد. ساعت حدود نه و هفت دقیقه بود که بمبی قوی که توسط عمال منافقین از خدا بی خبر در سالن حزب تعبیه شده بود منفجر شد. ساختمان در هم ریخت و بر اثر آن شهید آیت الله دکتر بهشتی و بیش از هفتاد یار با وفایش به درجه رفیع شهادت نایل آمدند و روحشان به ملکوت اعلی بال گشود و پیکر مطهرشان در گلزار شهدای بهشت زهرا (س) آرام گرفت.

در فرازی از وصیتنامه این سید شهیدان کربلای ایران آمده است:

« بش از هر چیز به فروغ الهی که در دل انسانهاست اهمیت دهند و با ایمان به خدای یکتای علیم، قدیر، سمیع، رحمان و پیروی از خاتم الانبیاء و کتابش قرآن و از ائمه معصومین (ع) و اهتمام به ذکر و یاد خدای و نماز با حضور قلب، روزه عبادات و انفاق و ایثار و صدق و جهاد بی امان در این راه و حضور پیگیر در جماعت و انس با مردم، راه سعادت را به روی خود باز کنند.»

روحش شاد و راهش پر رهرو باد


مدرسه علمیه حقانی

استفاده از مطالب این سایت بلامانع می باشد.