بانی مدرسه

نظم و استقامت

طرح سواء السبیل

طرح سواء السبیل

جایگاه طلبه

طالب علم دین از دیدگاه قرآن و روایات  چاپ        ارسال به دوست

ارتحال متولی مدرسه علمیه حقانی

 

 

 

 

عالم رباني حضرت آيت‌الله حاج شيخ حسين حقاني «ره» پس از تحمل یک دوره بیماری در روز سه شنبه بیست و پنجم تیرماه ۱۳۹۸ دار فانی را وداع گفت.

 

 

 

مراسم تشییع روز پنج شنبه بیست و هفتم تیرماه، از مسجد آبشار به سوی حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها برگزار و بعد از اقامه نماز توسط حضرت آیت الله‌العظمی شبیری زنجانی، پیکر این عالم جلیل القدر به خاک سپرده شد.

 

 

 

 

 

زندگی نامه:

 

 آیت الله حسین حقانی،اوّل اسفند سال 1313 شمسی در شهرستان زنجان در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. و در اوائل تیر ماه 1330 شمسی بعد از خاتمه امتحانات کلاس نهم در تهران وارد حوزه علمیه قم شدند.

 

 در این هنگام حوزه علمیه قم تازه تعطیلات تابستانی خود را شروع کرده بود که تحصیلات علوم اسلامی را در هوای گرم تابستان سال 1330 هجری شمسی در قم شروع نمودند و دوره مقدماتی علوم اسلامی را در عرض سه سال (یعنی دوره نحو وصرف ومنطق ومعانی بیان وعلوم بلاغت در حد کتاب معمول حوزه های آنروز) نزد اساتید فن خواندند.

 

 بعد از طی دوره مقدمات دوره سطح را شروع و در عرض شش سال آنرا به پایان رساندند. در این دوره از اصول فقه معالم الاصول مرحوم شیخ حسن فرزند شهید ثانی و کتاب قوانین الاصول تالیف مرحوم میرزای قمی جلد اول تا آخر باب نواهی و بعد از آن (شرح لمعتین) تالیف مرحوم شهید ثانی را که یک دوره کامل ومختصر فقه اسلام است در عرض دو و نیم سال خواندند و سپس (فرائد الاصول) شیخ انصاری (ره) و مجدد الاصول تالیف مرحوم آیة الله آخوند خراسانی را نزد اساتید فن از جمله مرحوم آیة الله مجاهدی گذراندند.

 

 این کتابهای متن در فقه و اصول در سطح عالی را نزد اساتیدی بزرگ از قبیل مرحوم آیة الله مجاهدی و آیة الله طباطبائی وغیر این دو از اساتید بزرگ آنروز تلمذ فرمودند ودر عرض این دروس مربوط به فقه واصول، (لئالی منظومه) مرحوم حکیم سبزواری (رحمه الله علیه) را (منطق وحکمت) را نزد اساتید بزرگ فلسفی آنروز گذراندند.

 

 بعد از خاتمه سطح دروه خارج سطح را نزد مراجع بزرگ آنروز متجاوز از 22 سال شرکت کردند. در این بیست و دو سال مراجع و فقهاء ومدرسین بنام و معروفی بودند که ازمحضرشان استفاده نمودند.

 

سه سال در اواخر عمر با برکت مرحوم آیة الله العظمی بروجردی در مسجد اعظم قم که مبحث قضا را شروع کرده بودند و بزرگان و اساتید و علماء بزرگ وقت در پای دروس این عالم فقیه متبحر شرکت می کردند و نوشته همه این دروس را به زبان عربی در اختیار دارند. در عرض این سه سال و بعد از آن نیز یک دوره اصول فقه را در محضر درس امام عزیز و راحل حضرت آیة الله العظمی خمینی (رضوان الله تعالی علیه) در مسجد سلماسی واقع در آخر کوچه آقازاده صبح ها شرکت میکردند و ضمنا در خارج اصول فقه مرحوم آیة الله محقق داماد در مسجد اعظم قم جلد ثانی (کفایة الاصول) سالها شرکت فرمودند و از محضر پرفیض ایشان نیز استفاده بردند و نیز یک دوره کامل در دروس اصول فقه مرحوم آیة الله آقای شیخ هاشم آملی (لاریجانی) (قدس سره) شرکت نمودند.

 

در حدود 23 سال در دروس فقه مرحوم آیة الله آقای سید محمد کاظم شریعتمداری شرکت کردند و نیز سالیان متمادی در دروس فقه مرحوم آیة الله بروجردی شرکت کردند و همه درسهای ایشان دقیقا به زبان عربی نوشته شده و موجود است. در عرض این دروس فقه و اصول در دروس فلسفه مرحوم آیه الله علامه طباطبائی (ره) شرکت نمودند و از بزرگان و اساتید حوزه علمیه قم نیز در آن شرکت داشتند و فیضها بردند (رحمت خدا و درود فراوان بروان پاک او باد). وهیئت قدیم را همراه جمعی از فضلا در مدرسه فیضیه پیش حضرت آیة الله حاج شیخ محمد علی اردبیلی که در این علم گرچه قدیمی بود اما تبحری داشتند تلمذ نمودند.

 

 آثار علمی و پژوهشی آیت الله حقانی در عرض 54 سال متجاوز از 700 دفترچه 200 برگی علمی و تاریخی و فقهی و اصولی و فلسفی می‌باشد.

 
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


٠٨:٢٣ - شنبه ٢٩ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٤٠٨٢١٨    /    تعداد نمایش : ٥١١خروج
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
پوستر شهادت امام علی
پوستر شبهای قدر
 
 
گزارش پیاده روی

مطالعه موفق