بانی مدرسه

نظم و استقامت

طرح سواء السبیل

طرح سواء السبیل

جایگاه طلبه

طالب علم دین از دیدگاه قرآن و روایات

روی بنر پذیرش کلیک کنید  چاپ        ارسال به دوست

استاد مؤیدی در جلسه اخلاق عنوان کردند:

در خلوت، خود را محاسبه کنیم؛ به همه چی توجه داریم غیر از خدا

 
       چهارمین جلسه در اخلاق هفتگی مدرسه حقانی با سخنرانی حجت‌الاسلام والسلمین استاد مؤیدی در تاریخ 15 مهرماه برگزار شد. استاد اخلاق این مراسم، بعد از تبیین جایگاه طلبه و نسبت آن با سایر مشاغل و موقعیت‌های جامعه فرمودند: حال و وضع اصلی ما این است که صاحب این دم و دستگاه یک خدایی است که از ما انتظار دارد به او فکر کنیم. نباید فکر و دغدغه ما این باشد بعد از چند سال درآمد و زندگی ما چه می‌شود. دغدغه اصلی ما این باشد که خدا را نداریم و می‌خواهیم آن را پیدا کنیم. اصل را نداریم می‌خواهیم آنرا پیدا کنیم.

تمام فطرت‌ها گواهی می‌دهد این عالم صاحبی دارد. صاحبی دارد علیم، حکیم، خبیر، بصیر، حیّ و ... . فعلا ما خدای غایب را می‌پرستیم. سرّ اینکه در نمازها زیاد تسبیح می‌گوییم مثل الله اکبر و سبحان الله جهت خداشناسی است. این خدایی که ما می‌پرستیم آن خدایی که پیامبران و قرآن گفته‌اند نیست اگر آن خدا را پیدا کنیم آن خدا شک‌بردار نیست.

فعلا در ظلمات هستیم باید به نور حرکت کنیم. رسالت پیامبر و قرآن این است. ظلمات یعنی چه. یعنی در خلوت، خود را محاسبه کنیم؛ به همه چی توجه داریم غیر از خدا. ادراکات ما غرق در مادیات است. آن خدایی که قرآن از آن خبر داده هو الاول و الاخر هنوز از آن بی‌خبریم. انشاألله اهل تهجد و شب خیزی هستیم. نماز شب غوغا می‌کند. مستحب است بعد از نماز، سر بر سجده گذاریم و 5 بار بگوییم «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلَائِکَةِ وَ الرُّوحِ».

ما آمدیم خود را به این دم و دستگاه الهی فروختیم. اگر خدا را پیدا کردیم پیامبر و حجت خدا را پیدا کرده‌ایم. این دو متوقف بر هم هستند. در دعا آمده خدایا ما را با نور خودت به سوی خودت هدایت کن. دغدغه اصلی ما پیدا کردن خداست. گمشده ما خداست.

راه چیست؟ در ابتدا انسان در خلوت، زندگی خود را از بلوغ تا الآن، حساب کند. حق‌الله یا حق‌الناسی گردنش نباشد. علاوه بر این حال الآن خود را دقت کند. زبان، چشم، رفتار و .... دچار گناه نشود. در مورد گذشته تصمیم به جبران بگیریم؛ سپس تصمیم بگیریم گناه نکنیم. ترک گناه را از گناهان مسلم و قطعی شروع کنیم. به قدری در این ترک گناه جدی باشیم که ملکه ذهن ما شود. در آخر خط هم که مردّدیم حقی گردن ما مانده است یا نه، این دعا را بخوانیم: «اَللّهُمََ اِنََ لَکَ حُقُوقاً فَتَصَدََقْ بِها عَلَیََ وَ لِلنّاسِ قِبَلی تَبِعاتٌ فَتَحَمََلْها عَنّی». این دعا را حفظ کنید. ما خیال می‌کنیم همه حق الناس‌ها را رعایت می‌کنیم. جدی باشیم در این دعا و در ترک گناه جدی باشیم.

این رفت و آمدها و حلقه‌های درسی نور دارد. ولی باید باز هم جدی باشیم. انشاألله همه جدی و مقید هستیم به نماز اول وقت، دوام طهارت، تلاوت قرآن و دعاها. الحمدلله در مجالس توسل حضور داریم. اینها همه نورانیت دارد. مواظب باشیم گناه بعدی اینها را خراب نکند. در لقمه‌ها دقت کنیم. اگر تکه تکه هم شدید به سمت لقمه حرام نروید. اگر رعایت کنید نور بیشتر می‌شود. از خطورات درونی هم شروع می‌شود. اگر این راه ادامه پیدا کند، که گاه ده‌ها سال طول می‌کشد طهارت سرّ پیدا می‌شود. با این دو آیه مأنوس باشید. « فَفِرّوا إِلَى اللَّهِ إِنِّي لَكُمْ مِنْهُ نَذِيرٌ مُبِينٌ» (50/ذاریات) کوشش کنید به سوی خدا فرار کنید؛ به جای اینکه به سوی شهوات بروید. «وَلَا تَجْعَلُوا مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ إِنِّي لَكُمْ مِنْهُ نَذِيرٌ مُبِينٌ».

در موقعیت گناه، به یاد خدا باشیم ترک گناه کنیم. این فرار به سوی خداست. هنگام غضب یاد خدا کنیم؛ آرام شویم. بسیاری از اولیاألله، در همچنین امتحانات سربلند شده‌اند. با الهه نفس کشتی گرفتند. مواظب رفتار و گفتار باشیم. هیچ طاعتی را نباید کوچک شمرد و البته هیچ گناهی را هم نباید کوچک شمرد، شاید غضب الهی به این گناه باشد و ما بی‌خبر باشیم.

توصیه آخر اینکه دو کتاب را حتما بخوانید اول کتاب سیاحت شرق و در مرحله بعد کتاب سیاحت غرب.


١١:١٥ - چهارشنبه ١٧ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٤٠٩٤٨٩    /    تعداد نمایش : ٥٣٦خروج
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
پوستر شهادت امام علی
پوستر شبهای قدر
 
 
گزارش پیاده روی

مطالعه موفق