بانی مدرسه

نظم و استقامت

طرح سواء السبیل

طرح سواء السبیل

جایگاه طلبه

طالب علم دین از دیدگاه قرآن و روایات

روی بنر پذیرش کلیک کنید  چاپ        ارسال به دوست

استاد پناهنده در جلسه اخلاق مدرسه حقانی:

باید در مکتب امام صادق علیه السلام استقامت داشته باشید

 
    

پنجمین جلسه درس اخلاق هفتگی مدرسه علمیه حقانی، روز سه‌شنبه 30 مهر با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین پناهنده برگزار شد. گزارشی از این جلسه تقدیم مخاطبان عزیز می‌گردد.

استاد سیدعبدالله پناهنده ضمن خیر مقدم به طلاب جدیدالورد خطاب به همه طلاب فرمودند: طلبه عزیزی که در ابتدای ورود به حوزه «بسم الله الرحمن الرحیم» را گفته یعنی با نام خدا شروع کرده است. اگر بسم الله حساب شده باشد و فقط لَق‌لَقه‌یِ زبان نباشد خدا هم می‌گوید «من کان لله کان الله له». (هر کس برای خدا باشد خدا برای او خواهد بود). حالا که خدا با اوست «فاستقم کما امرت» (هود/112). باید در مکتب امام صادق علیه السلام استقامت داشته باشید.

این مکتب یک اختلاف ماهوی با دانشگاه دارد. اینجا می‌آییم برای کسب علم. آنجا هم برای کسب علم است. اطلاعاتی کسب می‌کنند حالا لیسانس و فوق لیسانس و دکترا. اما اینجا علمی است که همراه با عمل است. علوم را تقسیم کرده‌اند به علم الابدان، علم الادیان. علمی که دکترها استفاده می‌کنند علم الابدان است. علمی که شما استفاده می‌کنید علم اللهیّات است. شما در مورد روح مردم علم می‌آموزید. این طبیعی است شما که می‌خواهید وارد این مقوله شوید باید شارژ باشید و شاید سخت باشد، ولی نه، آسان است کسی که در این راه گام بردارد دستش را می‌گیرند ما که رها نیستیم. خیلی هم خوشحالیم که طلبه شدیم. اگر دوباره به دنیا بیاییم می‌گوییم که دوست داریم با جدیت بیشتری ادامه بدهیم. ولی درسهایی که در حوزه هست درسی است که کنارش معنویت چسبیده است. ولی اگر دکتری بخوانیم کنارش هر دینی داشته باشد مهم نیست نصرانی باشد یهودی باشد یک مهندسی می‌خواهیم هر دینی داشته باشد مهم نیست اصلا نماز نخواند. ولی شخصیتی که پایش را جا پای انبیاء گذاشته و گوش به فرمان خدا هستند؛ گفته‌اند: العلماء ورثة الانبیاء.

کار من و تو به این فرازی    ***    اقرار کنم که نیست بازی

خیلی خوش آمدید. نه بترسید و نه غصه بخورید. دست با کفایت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف که همه کاره است با شماست. خدا به حضرت موسی علیه‌السلام فرمود: که نمک غذا و علف گوسفندت را از من بخواه. هر طرف رو کنید حجت خدا آن طرف هست. شک نکنید. همه‌ی سکنات و حرکات ما دیده می‌شود، ما سربازای امام زمانعجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف هستیم. اگر تمام دنیا را بگردید این هفت میلیارد انسان را، زیر این آسمان کبود بعد از وجود مقدس امام زمان، بهتراز شما در این دنیا نیست.

دکتر درس می‌خواند مدرک بگیرد ولی ما درس می‌خوانیم که به انسان‌ها مدرک برسانیم. در کنار پل صراط که انسانها را از آنجا رد کنیم و نجات بدهیم. آنها را با انسانیت آشنا کنیم تا مسیر خدا را پیدا کنند. یک دنیا حیات در «انا لله و انا الیه راجعون» هست. ولی ما همیشه به یاد مرگ می‌افتیم.

شیطان، کفار و مشرکین کمر بسته‌اند که شما را بیچاره کنند. ولی باید مراقب بود. تا به سرمقصد مقصود برسید. محکم باید بایستید. مواظب باشید. باید مبارزه کرد باید دائم مراقب باشیم. انبیاء هم بشر هستند مریض می‌شوند انسان جائزالعوارض هست. خواب دارد خسته هم می‌شود. انبیاء علم را از مبدا کائنات می‌گیرند و به ما می‌رسانند و ما هم واسطه‌ی واسطه هستیم. ما را در این مسیر قرار داده‌اند شکر نعمت کنید که خدا نعمتهایش را زیاد کند و کفر نعمت هم نکنید. خود را خدمتگزار جامعه بدانید. ما هیچ مزد و حقوق و کارکرد و ... نمی‌خواهیم. ما برای خدا کار می‌کنیم و مُزدمان را هم خدا می‌دهد خدا هم دنیا و آخرتمان را تامین می‌کند. امیدوارم مسیر مقدسی را که انتخاب کرده‌اید خداوند به شما توان بدهد که بتوانید پُرتوان این راه را بپیمائید. بسم الله الرحمن الرحیم را همیشه بگویید. این را بدانید که شیطان زُورش به ما نمی‌رسد. هر کاری را با بسم الله الرحمن الرحیم شروع کنید. شیطان اعتراف کرده که من زورم به چنین شخصیت‌هایی نمی‌رسد. امیدوارم که همیشه موفق و مؤید باشید.


١١:٢١ - دوشنبه ٦ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٤٠٩٦٢٧    /    تعداد نمایش : ٥٥٨خروج
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
پوستر شهادت امام علی
پوستر شبهای قدر
 
 
گزارش پیاده روی

مطالعه موفق