بانی مدرسه

نظم و استقامت

طرح سواء السبیل

طرح سواء السبیل

جایگاه طلبه

طالب علم دین از دیدگاه قرآن و روایات

روی بنر پذیرش کلیک کنید  چاپ        ارسال به دوست

استاد پناهنده (جلسه ششم درس اخلاق)

هیچ شخصیتی بعد از وجود مقدس امام زمان « عجل اله تعالی فرجه الشریف» به درجه علماء و طلاب نمی‌رسد

ششمین جلسه درس اخلاق هفتگی مدرسه علمیه حقانی، روز دوشنبه 6 آبان با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالله پناهنده برگزار شد. مشروح سخنان این استاد گرانقدر تقدیم مخاطبان عزیز می‌گردد.

واقع مطلب این است که ما در اقیانوس بی‌کرانی هستیم. اینکه 1400 سال پیش وجود مقدس پیغمبرصلی الله علیه و آله  فرمودند که دو چیز گرانبها را پیش شما به امانت می‌گذارم برای عموم بشریت بالأخصّ برای مسلمانان و خاص الخاص هم که شیعیان. این یک تخصیص دیگر هم می‌خورد که شخصیتهایی که در حوزه‌های علمیه شروع می‌کنند به تلمّذ به صورت جدی این دو هدیه گرانسنگ به آنها عطاء شده است: اهل بیت علیهم السلام و قرآن.

پاک تر از کلام خدا که نداریم. «لا يَمَسُّهُ إِلاَّ الْمُطَهَّرُونَ»

خدا که نور آسمان و زمین است؛ در قرآن تجلی کرده است. «اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ». خدا شیئیت ندارد که آثارش تجلی پیدا می‌کند. قرآن کلام حیّ، است؛ تا برسیم به مقام فنا. انسان که گیرخودش باشد گیر پولهایش و مقامش و دنیایش باشد و دلش را به آنها خوش کرده باشد، فایده ندارد. به اینها ماهیتش را نشان نمی‌دهد. توی اتاق نشسته اینکه نمی‌تواند کره زمین را ببیند پشت بام هم که برود نمی‌تواند کره زمین را ببیند. تو هنوز گیر خودت هستی. تو ماهیت خودت را نمی‌توانی بشناسی.

چون زنان تا کی نشینی بر امید رنگ و بوی

همت اندر راه بند و گام زن مردانه وار

شمائید که الحمدلله آموزش می‌بینید که از دنیای پست می‌گذرید و این دنیای مزموم را رد می‌شوید. چرا مسکن و خوراک و تشکیل زندگی را داری، این نیازمندیها را باید که داشته باشی، اینها طبیعی است. من و شما آمدیم در این مکان مقدس که خودسازی کنیم و دست دیگران را بگیریم و اصل حضور من و شما به خاطر دگرسازی است. این توفیقی را که خدا داد ما را هُل دادند به این سمت و سو. الحمد الله که خدا ما را به این سمت هدایت کرد و اگر نیومده بودیم معلوم نبود کجا بودیم.

لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ - وَلَئِنْ كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِي لَشَدِيدٌ

اومدید خب خوش آمدید کار خوبی هم کردید ولی بدانید که شما شیطان را خون جگر کردید. در روایات داریم که اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌گویند شیطان با دانه درشتها و آدم‌های مثبت کار دارد. با آدمای بد کاری ندارد و زور زدن هم نمی‌خواهد. آدم بد که طناب و زنجیر نمی‌خواهد. کسی گفت که طناب ما کدام است شیطان گفت بیا با هم برویم نشانت بدهم شیطان هی برد برد طرف خسته شد گفت پس چرا نشان نمی‌دی؟ گفت همین که بهت می‌گم بیا بریم خودت داری میای، تو که طناب نمی‌خوای. شیطان هر چی گفت می‌گی چشم، این کار رو نکن چشم.

أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يَا بَنِي آدَمَ أَنْ لَا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ

خدا با ما این عهد نامه رو بست که به شیطان روی نیاریم. همان موقع که پرسید من پروردگار شما هستم ما گفتیم بله. البته همه‌ی انسانها با فطرت پاک توحیدی آفریده شدند همه ی انسانها موحد هستند. آنچه که در آسمان و زمین هست برای خدا تسبیح می‌گویند شعور دارند دیگر. نامحرمان کسانی هستند که به صدای خدا گوش نکردند. ظاهرا چشم و گوشش باز است ولی واقعیتها را نمی‌خواهند بشنوند. گناه، چشم واقعی را از کار می‌اندازد. شما کارتان گرانسنگ است. شیطان در مقابل شما دکان باز کرده ولی شما حیله‌های او را خنثی می‌کنید. مَرد و مردانه جلوی شیطان بایستید و مشمول دعای اول شخص قطب عالم امکان می‌شوید. جانشینان او باشید. من این عقیده را دارم و میگویم: هیچ شخصیتی بعد از وجود مقدس امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجهالشریف هیچ شخصیتی به درجه علماء و طلاب نمی‌رسد.

حواستان را جمع کنید شیطان هر کسی را از کانال خودش گول می‌زند. شما همه‌ی هنرتان همین است که مسیر باطل دنیا را بشناسید و مردم را از این مسیر نجات بدهید. شما باید همه‌ی هنرهای این راه را بشناسید.

قال رسول الله صلى‌الله عليهوآله: طُوبى لِمَن شَغَلَهُ خَوفُ اللّه ِ عَن خَوفِ النّاسِ.

پيامبر خدا صلى‌الله عليهوآل : خوشا به حال کسی که خوف خدا او را از خوف مردم باز می‌دارد.

خوش به حال کسی که از خدا می‌ترسد ولی از کسی نمی‌ترسد. اگر کسی که از خدا می‌ترسه از هیچی نمی‌ترسه. ولی اگر از خدا نترسیدی از مورچه هم می‌ترسی. می‌خوای قوی بشی از خدا بترس. همه از شما حساب می‌برن. من خاف الله خاف کل شی. طرف 50 کیلو وزنشه ولی همه ازش می‌ترسن. خدا رعب و وحشتی در دل مخالفینش می‌اندازه که همه ازش می‌ترسن. می‌فرماید خوش به حال کسی که خوف خدا او را به خودش مشغول کرده. حالا این چیه، واجبات بله، محرّمات نه خیر.

این است برنامه زندگی. خوش به حالش. اینجا درمانگاهه، اینجا آزمایشگاهه. اینجا باید خود را خوب تجهیز کنید. اینجا دیگه شیطان با تمام عظمتش، از شما فرار می‌کند. چون اطاعت بی‌چون و چرا از خدا می‌کنید و مرد و مردانه «ایاک نعبد و ایاک نستعین» را می‌گویید و عمل می‌کنید. ولی وقتی هواپرست شدید عقل خاموش می‌شود. باید به خدا پناه برد. یک خلوتهایی با خدا داشته باشید و حال و احوال کنید که دستمان را بگیرد. عنایتهای ویژه حتما در حقتان خواهد شد.

تو اول بگو با کیان زیستی

پس آنگه بگویم که تو کیستی

با امام زمان همدم بشوید. شبانه روز بهش متوسل بشوید. شما یاران صدیق امام هستند. ببینید چقدر دشمنانتان درصدد ضربه زدن به شما هستند. این آقای زکزاکی را ببینید که میلیونها نفر را بیدار می‌کند. حالا بعد الان توی دوربینها مثل بمب صدا کرد. یک نفر چقدر می‌تواند منشاء اثر باشد. اینها برکات طلبگی و حوزه است.

این دکتر و مهندس خیلی خیلی آدم خوبی باشد نهایتا چند سالی مثلا یک یادی از ایشان می‌شود.

این که به پاهای شما برکت می‌دهد صاف صراط مستقیم را می‌روید تا به هدف برسید. اون خداست که به نتیجه می‌رساند برای خدا گوش بدید برای خدا نگاه کنیم تا بصیرت بدهد برای خدا بگویید، چون آنکه کلام شما را به گوش شنونده می‌رساند؛ خداست برای اینکه مسائل را تجزیه و تحلیل کنید و خوب تشخیص بدهید برای خدا کار کنید و به راحتی می‌توانید به هدف مقدستان برسید. شما حلال الهی و حرام الهی را به مردم تبیین بکنید و این کار شماست.

تا زنده‌‌اید با خودتان کار دارند وقتی مُردید با آثارتان کار دارند. برای خدا کار کنید خدا هم کمک می‌کند. شما الان با تمام وجودتان ایستادید که راه امام را ادامه بدهید. این کار طلبگی است خوشحال باشید و البته هستید که طلبه هستید.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


٠٧:١٢ - پنج شنبه ٩ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٤٠٩٧٠٢    /    تعداد نمایش : ٤٥٠خروج
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
پوستر شهادت امام علی
پوستر شبهای قدر
 
 
گزارش پیاده روی

مطالعه موفق