بانی مدرسه

نظم و استقامت

طرح سواء السبیل

طرح سواء السبیل

جایگاه طلبه

طالب علم دین از دیدگاه قرآن و روایات

گزارش پیاده روی

مطالعه موفق


شهادت حضرت معصومه سلام الله علیها تسلیت باد

   چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام صالح حسین استاد عالی زبان عربی و کارشناس مسائل بین الملل
در نشست واحد زبان عربی مدرسه علمیه حقانی عنوان شد

زبان عربی امروزه یکی از زبان های مطرح و فراگیر در جهان می‌باشد

با توجه به اهمیت بسیار ویژه زبان عربی و وظیفه طلاب در راستای یادگیری زبان عربی و از طرفی عدم اهتمام به یادگیری این زبان به شکل فراگیر، می‌بایست در راستای تقویت نگاه به زبان عربی، آشنایی طلاب را با ظرفیت های موجود تبلیغی و نیاز گسترده عرب زبان ها ، نشست هایی در راستای تقویت این نگاه در طلاب شکل بگیرد.

اولین نشست از سلسله نشست های عربی قسم زبان عربی مدرسه علمیه حقانی در سال 1400 برگزار شد که در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین صالح حسین از اساتید زبان عربی و کارشناس مسائل بین الملل در کشور های عربی و آفریقایی مهمان بودند که جلسه به مدت 1 ساعت به صورت مجازی برگزار شد

خلاصه ای از مباحث مطرح شده در این نشست به شرح زیر می‌باشد:

زبان عربی امروزه یکی از زبان های مطرح و فراگیر در جهان می‌باشد و نیاز هایی که به زبان عربی مورد نیاز مردم جهان به خصوص کشور های عربی است بسیار زیاد بوده فلذا باید اهتمام به زبان عربی داشته باشیم.

جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای اسلامی رشد چشمگیر داشته است و علمای عرب زبان نمیتوانند مشکلات دینی و فرهنگی کشورها را حل کنند و این به صورتی وظیفه برای طلاب شده است که با یادگیری زبان عربی فکر شیعه و اسلام صحیح را به مردم جهان منتقل کنند وگرنه همانگونه که میبینیم کشورهای غربی مبانی خود را امروزه با زبان عربی به جوانان عرب زبان میدهند به دلیل این‌که معارف شیعه به زبان عربی در بین عرب زبان ها بسیار کم منتشر شده است.

شما می‌بینید که چند دقیقه سخنرانی به زبان عربی رهبر معظم انقلاب خطاب به عرب زبان ها چه تاثیرات عجیبی بر جهان عرب میگذارد به همین مقدار اگر طلاب قوی و کارآمد هم تبلیغ بین الملل داشته باشد تاثیرات بسیار بیشتر خواهد شد.

زبان فارسی و عربی مشترکات زیادی با یکدیگر دارند به گونه ای که یکی از علمای قدیم کتابی درباره الفاظ عربی که از فارسی گرفته شده بود نوشت، به همین خاطر دنیای غرب تلاش میکند که این ارتباط بین عربی و فارسی از بین برود که در این زمینه نیز باید تلاش کنیم.

علمای قدیم که اکثرا فارسی زبان بودند اکثر تالیفات خود را به زبان عربی می‌نوشتند چرا که نیاز در زمان گذشته مثل امروز در بین عرب زبان‌ها بیشتر است و چون زبان عربی یک زبان گسترده و فراگیر است به همین جهت اهمیت این زبان فهمیده می‌شود.

برای ظهور و فرج امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف لازم است عربی یاد بگیریم چرا که زبان تبلیغ جهانی است و باید امام زمان و وظیفه منتظران را به تمامی عرب زبانان برسانیم.

در پایان جلسه نیز پرسش و پاسخ انجام شد و برخی از شرکت کنندگان در جلسه سوالات خود را در باب موضوع جلسه پرسیدند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


١٤:٢٦ - يکشنبه ٢٢ فروردين ١٤٠٠    /    شماره : ٤١٨٢٦٩    /    تعداد نمایش : ٨٠خروج