متولی و بانی مدرسه

نظم و استقامت

طرح سواء السبیل

طرح سواء السبیل

جایگاه طلبه

طالب علم دین از دیدگاه قرآن و روایات  چاپ        ارسال به دوست

 حجت الاسلام والمسلمین سید محمد واحدی
با حضور مسئول دفتر هماهنگی امور مدارس قم برگزار شد

مراسم آغاز سال تحصیلی مدرسه حقانی

 

 حجت الاسلام والمسلمین سید محمد واحدی در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی 97-98 مدرسه علمیه حقانی قم، با اشاره به اهمیت راه طلبگی بیان داشت: دو مناسبت مهم پیش روی ما است، نخست «عید الله الاکبر» یعنی عید غدیر خم و دوم سال تحصیلی جدید که امتداد راه غدیر است.

مسئول دفتر هماهنگی امور مدارس قم، با اشاره به اهمیت مساله ولایت در اسلام ابراز داشت: در حال حاضر مساله ولایت و امامت برای ما امری قطعی و برهانی است؛ اما در زمان نبی مکرم اسلام(ص) و عید غدیر خم، این مساله در بستری دشوار قرار داشت.

مدیر سابق مدرسه علمیه حقانی بیان داشت: ولایت امری مهم برای نبی مکرم اسلام(ص) به شمار می‌رفت به گونه ای که خدای تعالی با تعابیر اتمام نعمت و اکمال دین از این واقعه یاد می‌کند.

وی در ادامه افزود: نگرانی نبی مکرم اسلام(ص) از ابلاغ مساله ولایت در روز غدیر خم این بود که بستر مساله ولایت و امامت در جامعه آماده نبود و شیطنت‌های فراوانی در این باره وجود داشت.

حجت الاسلام والمسلمین واحدی با اشاره مشکلات نبی مکرم اسلام(ص) در روز غدیر خم گفت: در روز غدیر خم در مقابل نبی مکرم اسلام(ص) افرادی وجود داشتند که مهر کفر بر پیشانیشان خورده و قابل هدایت نبودند و این مساله نگران کننده بود.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های اهل بیت(ع) و علما در راه ولی شناسی در جامعه اسلامی گفت: زحمات فراوانی در راه ابلاغ مساله ولایت و امامت انجام شده و امیرمومنان(ع) و حضرت زهرا(س) اولین کسانی هستند که در این راه قدم گذاشته اند.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به مفهوم غدیر اظهار داشت: غدیر دارای مفاهیم فراوانی از جمله امتداد ولایت الهی، وابستگی مخلوق به خالق، فهم فقر آدمی نسبت به پروردگار و رسیدن به کمال در بستر ولایت الهی است.

معاون ارتباطات وامور حوزه‌های عملیه خواهران در ادامه افزود: ما باید بدانیم که فهم غدیر سبب تغییر زندگی ما می‌شود، اگر کسی به مفهوم اصلی غدیر دست یابد، قطعا در این راه تا پای جان ایستادگی از خود نشان می‌دهد.

حجت الاسلام والمسلمین واحدی گفت: تحصیل در حوزه علمیه به معنای قرار گرفتن در مسیر غدیر و ولایت الهی است و مهم ترین مساله این است که طلاب مساله ولایت الهی و غدیر را به خوبی بشناسند.

وی در پایان گفت: تحصیل در حوزه نعمت بزرگی است اما امکان دارد که در زمان فعلی حرف و حدیث هایی وجود داشته باشد و یک طلبه در بستر نگرانی قرار بگیرد، به همین سبب باید بدانیم که حوزه علمیه مسیر غدیر خم است و در این مسیر مشکلاتی نیز وجود دارد.

 


١٧:٠٢ - چهارشنبه ٧ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٤٠٢٣٣١    /    تعداد نمایش : ٢٩٠خروج
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
یادواره شهدا - 97

 
گزارش پیاده روی

مطالعه موفق